fbpx

                                                            Kalėdų istorija. Nuo ko prasidėjo Kalėdos ♥ ?

            Ar galite įsivaizduoti Šv. Kalėdas be eglutės? Tikriausiai sunkiai. Kalėdų eglė – laikoma šventų Kalėdų simboliu. Nėra namų, kurių nepuoštų gyvas ar dirbtinis medelis, ar bent jo šaka. Aplink ją laksto vaikai, krėsle šiltai įsitaisęs Kalėdų senelis įdėmiai išklauso mūsų norus ir svajones, o ir dovanoms geresnės vietos kaip po eglute, vargu ar galima rasti. O kaip ši nuostabi kalėdinės eglutės tradicija atėjo į pasaulį, ar jau nuo seno džiugina tiek vaikus, tiek suaugusius? Neilga jos istorija, bet šaknys gilios.

           Dar prieš krikščionybės paplitimą žiemą visada žaliuojantys augalai daugelio tautų kultūrose įsigydavo simbolinę prasmę. Daugelyje Europos kraštų žmonės žiemą savo namus puošdavo eglių ar pušų šakomis, nes tikėjo, kad visžaliai augalai žiemą padės apsisaugoti nuo raganų, vaiduoklių, blogųjų dvasių ir ligų. Taip pat, augalai primindavo, kad saulė, kurios žiemą trūksta, vieną dieną vėl sugrįš ir gamta sužaliuos. Kalėdų eglutės istorija kilusi iš Vokietijos (Elzaso krašto). Istorija prasidėjo nuo XVI amžiaus, kai tikintys krikščionys į savo namus parsinešdavo išpuoštus medelius. Dažniausiai eglučių apylinkėse nebūdavo, todėl žmonės iš medžio statydavo kalėdines piramides ir puošdavo jas spygliuočių šakomis bei žvakutėmis. Kitas žinomas faktas, kad vokiečių protestantų reformacijos pradininkas Martynas Liuteris pradėjo tradiciją puošti medžius švenčiant Kalėdas. Legenda pasakoja, kad jis vaikštinėjo miške naktį prieš Kalėdas ir taip susižavėjo miško grožiu žiemą, kad nusikirto mažą eglutę, parsinešė ją namo ir papuošė žvakėmis, kurias jis uždegė Kristaus gimimo garbei kaip simbolį danguje spindinčių žvaigždžių, žiūrinčių žemyn į užgimusį kūdikėlį Jėzų. Tačiau visuotine namų puošmena, tikruoju šeimų kalėdiniu džiaugsmu eglutė tapo tik nuo maždaug XIX a. vidurio. Kai Anglijos princas Albertas 1850 m. savo žmonai karalienei Viktorijai paruošė kalėdinę staigmeną – rūmuose buvo papuošta žaliaskarė, kvepainti žiemos mišku. Būtent dėl to, nes princas buvo gimęs Vokietijoje, todėl žinojo senojo žemyno tautų tradicijas. Tuo metu kalėdinės eglutės tradicija ėmė sparčiai plisti per didikų rūmus bei dvarus.

           Branginkime senąsias tradicijas! Kalėdinė eglutė asocijuojasi su gyvybe ir žaluma, kurios taip trūksta žiemą. Šiai dienai Kalėdų eglutės puošimas mums savaime suprantamas, kaip puikus laiko praleidimas su šeima, būdas ir galimybė dar labiau užsikrėsti šventine nuotaika.

Prašome palaukti...
  • Krepšelyje nėra produktų.